  • 44A1111-18-9-9
44A1111-18-9-9
advertisement
Manufacturer No:
44A1111-18-9-9
HK JDW NO:
790-44A1111-18-9-9
Package:
100
Datasheet:
44A1111-18-9-9
Description:
TE CONNECTIVITY / RAYCHEM 44A1111-18-9-9 Wire, Hook Up, Spec44, White, 18 AWG, 1 mm, 19 x 0.25mm, 328 ft, 100 m
Step5Bar-code shipping tag
44A1111-18-9-9
    Select All
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Not Applicable
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Package / Case
    100
  • Insulation Material
    PVDF
  • Conductor Material
    Copper, Tin
  • Published
    2006
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Color
    White
  • Voltage - Rated DC
    600V
  • Shielding
    Shielded
  • Number of Conductors
    1
  • Voltage - Rated AC
    600V
  • ELV
    Compliant
  • Connector Support Type
    WIRE AND CABLE
  • Wire/Cable Gauge
    18 AWG
  • Wire/Cable Diameter
    1.65 mm
  • Outside Diameter
    2.6162 mm
  • Number of Strands
    19
  • Conductor Diameter
    1.27 mm
  • Strand Size
    30 AWG