  • 4416P-1-333LF
4416P-1-333LF
advertisement
Manufacturer No:
4416P-1-333LF
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-4416P-1-333LF
Package:
16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
4416P-1-333LF
Description:
THICK FILM SURFACE MOUNTED WIDE BODY
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
4416P-1-333LF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    5 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Terminal Shape
    GULL WING
  • Number of Pins
    16
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Series
    4400P
  • Size / Dimension
    0.410Lx0.295W 10.41mmx7.50mm
  • Tolerance
    ±2%
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    16
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    33kOhm
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Subcategory
    ARRAY/NETWORK RESISTOR
  • Packing Method
    TR
  • Technology
    METAL GLAZE/THICK FILM
  • Number of Functions
    8
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    ARRAY/NETWORK RESISTOR
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Base Part Number
    4416P
  • Rated Power Dissipation (P)
    1.6W
  • Number of Elements
    1
  • Working Voltage
    50V
  • Lead Spacing
    1.27mm
  • Size Code
    3041
  • Number of Resistors
    8
  • Circuit Type
    Isolated
  • Power Per Element
    160mW
  • Resistor-Ratio-Drift
    50ppm/°C
  • Height
    2.8956mm
  • Height Seated (Max)
    0.114 2.90mm