  • 4295MF203
4295MF203
advertisement
Manufacturer No:
4295MF203
Manufacturer:
TE Connectivity Ltd
HK JDW NO:
792-4295MF203
Package:
Datasheet:
4295MF203
Description:
Res Cermet Trimmer 20K Ohm 10% 1/2W 1(Elec)/1(Mech)Turn 3.7mm (9.5 X 9.5 X 4.95mm) Pin Thru-Hole
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
4295MF203
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 4295MF203.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    Radial, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Resistive Material
    Cermet
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2007
  • Series
    4295, Citec
  • Size / Dimension
    Square - 0.374 x 0.374 Face x 0.195 H 9.50mmx9.50mmx4.95mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Termination
    PC Pin, Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±250ppm/°C
  • Resistance
    20kOhm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • Voltage - Rated
    220V
  • HTS Code
  • Power Rating
    500mW
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Resistor Type
    TRIMMER
  • Termination Style
    PC Pins
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.5W
  • Actuator Type
    THUMB WHEEL
  • ELV
    Compliant
  • Adjustment Type
    Top Adjustment
  • Number of Turns
    1
  • Actuator Orientation
    VERTICAL
  • Height
    10.541mm