  • 425M47592RG3
425M47592RG3
advertisement
Manufacturer No:
425M47592RG3
HK JDW NO:
192-425M47592RG3
Package:
Radial
Datasheet:
425M47592RG3
Description:
Orange Drop® 425M 4.7μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 250V-DC Polyester, Metallized
Step5Bar-code shipping tag
425M47592RG3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polyester, Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2004
  • Series
    Orange Drop® 425M
  • Size / Dimension
    1.031Lx0.551W 26.20mmx14.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    TIN
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 160
  • Capacitance
    4.7μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    250V
  • Height Seated (Max)
    0.961 24.40mm