  • 420VXS220MEFC35X25
420VXS220MEFC35X25
advertisement
Manufacturer No:
420VXS220MEFC35X25
HK JDW NO:
683-420VXS220MEFC35X25
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
Description:
VXS 220μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.378Dia 35.00mm -25°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
420VXS220MEFC35X25
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    VXS
  • Size / Dimension
    1.378Dia 35.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Voltage - Rated
    420V
  • Capacitance
    220μF
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.37A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.918A @ 10kHz
  • Height Seated (Max)
    1.063 27.00mm