  • 420VXS180MEFC22X40
420VXS180MEFC22X40
advertisement
Manufacturer No:
420VXS180MEFC22X40
HK JDW NO:
683-420VXS180MEFC22X40
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
Description:
VXS 180μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.866Dia 22.00mm -25°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
420VXS180MEFC22X40
  • Series
    VXS
  • Size / Dimension
    0.866Dia 22.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    420V
  • Capacitance
    180μF
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.25A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.75A @ 10kHz
  • Height Seated (Max)
    1.654 42.00mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C