  • 420QXW22MEFR8X40
420QXW22MEFR8X40
advertisement
Manufacturer No:
420QXW22MEFR8X40
HK JDW NO:
683-420QXW22MEFR8X40
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
QXW 22μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 220mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~105°C Polar 3.5052mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
420QXW22MEFR8X40
    Select All
  • Published
    2015
  • Series
    QXW
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Voltage - Rated
    420V
  • Capacitance
    22μF
  • Lead Pitch
    3.5052mm
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    220mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    220mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    330mA @ 10kHz
  • Height Seated (Max)
    1.654 42.00mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C