  • 420QXW100MEFR16X31.5
420QXW100MEFR16X31.5
advertisement
Manufacturer No:
420QXW100MEFR16X31.5
Manufacturer:
Rubycon
HK JDW NO:
683-420QXW100MEFR16X31.5
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
QXW 100μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.630Dia 16.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
420QXW100MEFR16X31.5
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Series
    QXW
  • Size / Dimension
    0.630Dia 16.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    420V
  • Capacitance
    100μF
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Polarization
    Polar
  • Ripple Current @ Low Frequency
    690mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.035A @ 10kHz
  • Height Seated (Max)
    1.319 33.50mm