  • 420MXK820MEFCSN35X45
420MXK820MEFCSN35X45
advertisement
Manufacturer No:
420MXK820MEFCSN35X45
HK JDW NO:
683-420MXK820MEFCSN35X45
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
Description:
MXK 820μF Capacitor ±20% Tray Through Hole 2.45A 1.378Dia 35.00mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
420MXK820MEFCSN35X45
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Dielectric Material
    ALUMINUM
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    MXK
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    1.378Dia 35.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    420V
  • Capacitance
    820μF
  • Terminal Pitch
    10mm
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    420V
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    2.45A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.45A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.43A @ 10kHz
  • Diameter
    35mm
  • Height Seated (Max)
    1.850 47.00mm
  • Length
    45mm