  • 420CXW120MEFC18X31.5
420CXW120MEFC18X31.5
advertisement
Manufacturer No:
420CXW120MEFC18X31.5
HK JDW NO:
683-420CXW120MEFC18X31.5
Description:
CXW 120μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 800mA 0.709Dia 18.00mm -25°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
420CXW120MEFC18X31.5
    Select All
  • Mount
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Size / Dimension
    0.709Dia 18.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Capacitance
    120μF
  • Voltage - Rated DC
    420V
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    800mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    800mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.2A @ 10kHz
  • Diameter
    18mm
  • Height
    31.5mm
  • Height Seated (Max)
    1.319 33.50mm