  • 420CXW120MEFC14.5X45
420CXW120MEFC14.5X45
advertisement
Manufacturer No:
420CXW120MEFC14.5X45
HK JDW NO:
683-420CXW120MEFC14.5X45
Description:
CXW 120μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.571Dia 14.50mm -25°C~105°C Polar Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
420CXW120MEFC14.5X45
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Size / Dimension
    0.571Dia 14.50mm
  • Tolerance
    ±20%
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    420V
  • Capacitance
    120μF
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Polarization
    Polar
  • Ripple Current @ Low Frequency
    750mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.5A @ 10kHz
  • Height Seated (Max)
    1.850 47.00mm