  • 416XA201P
416XA201P
advertisement
Manufacturer No:
416XA201P
Manufacturer:
TE Connectivity Ltd
HK JDW NO:
792-416XA201P
Package:
Datasheet:
416XA201P
Description:
TE Connectivity Through Hole Cermet Trimmer Resistor with Pin Terminations, 200 25% 1/5W 250ppm/C
Step5Bar-code shipping tag
416XA201P
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 416XA201P.
    Select All
  • Factory Lead Time
    27 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
  • Mount
    Radial, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Resistive Material
    Cermet
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2005
  • Series
    416, Citec
  • Size / Dimension
    Rectangular - 0.331 x 0.268 Face x 0.331 H 8.40mmx6.80mmx8.40mm
  • Tolerance
    ±25%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Termination
    PC Pin, Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±250ppm/°C
  • Resistance
    200Ohm
  • Max Operating Temperature
    100°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Power (Watts)
    0.2W 1/5W
  • Voltage - Rated
    100V
  • HTS Code
  • Power Rating
    200mW
  • Max Power Dissipation
    200mW
  • Depth
    7.45mm
  • Resistor Type
    TRIMMER
  • Termination Style
    PC Pins
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.2W
  • Actuator Type
    SCREW
  • ELV
    Compliant
  • Adjustment Type
    Side Adjustment
  • Number of Turns
    1
  • Actuator Orientation
    HORIZONTAL
  • Height
    8.4mm