  • 4116R-1-560LF
4116R-1-560LF
advertisement
Manufacturer No:
4116R-1-560LF
HK JDW NO:
103-4116R-1-560LF
Package:
16-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
4116R-1-560LF
Description:
RES ARRAY 8 RES 56 OHM 16DIP
Step5Bar-code shipping tag
4116R-1-560LF
  • Package / Case
    16-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2002
  • Size / Dimension
    0.865Lx0.300W 21.97mmx7.62mm
  • Tolerance
    ±2%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Termination
    Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    56Ohm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Voltage - Rated
    100V
  • Power Rating
    2.25W
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Depth
    7.87mm
  • Construction
    Molded
    4116R
  • Military Standard
    Not
  • Lead Pitch
    2.54mm
  • Lead Length
    3.43mm
  • Power Per Element
    250mW
  • Element Power Dissipation
    0.25W
  • Resistor-Ratio-Drift
    50ppm/°C
  • Height
    4.699mm
  • Height Seated (Max)
    0.185 4.69mm
  • Thickness
    4.57mm