  • 4116R-1-302LF
4116R-1-302LF
advertisement
Manufacturer No:
4116R-1-302LF
HK JDW NO:
103-4116R-1-302LF
Package:
16-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
4116R-1-302LF
Description:
Resistor Networks & Arrays THK FILM MOLD DIP 3K 2%
Step5Bar-code shipping tag
4116R-1-302LF
    6 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Package / Case
    16-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.865Lx0.300W 21.97mmx7.62mm
  • Tolerance
    ±2%
  • JESD-609 Code
    e3
    16
  • Termination
    Pin
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    3kOhm
  • Subcategory
    Array/Network Resistors
  • Power Rating
    2.25W
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Depth
    7.87mm
  • Construction
    Molded Construction
    4116R
  • Military Standard
    Not
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.25W
  • Lead Length
    3.43mm
  • Working Voltage
    100V
  • Power Per Element
    250mW
  • Resistor-Ratio-Drift
    50ppm/°C
  • Height
    4.699mm
  • Height Seated (Max)
    0.185 4.69mm