  • 400WXA33MEFCGC16X20
400WXA33MEFCGC16X20
advertisement
Manufacturer No:
400WXA33MEFCGC16X20
HK JDW NO:
683-400WXA33MEFCGC16X20
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
WXA 33μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 238mA 0.630Dia 16.00mm -25°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
400WXA33MEFCGC16X20
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    WXA
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.630Dia 16.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Applications
    Automotive
  • Voltage - Rated
    400V
  • Capacitance
    33μF
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    238mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    238mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    357mA @ 10kHz
  • Height Seated (Max)
    0.866 22.00mm