  • 400SXW33MEFC16X25
400SXW33MEFC16X25
advertisement
Manufacturer No:
400SXW33MEFC16X25
HK JDW NO:
683-400SXW33MEFC16X25
Package:
Radial, Can
Datasheet:
400SXW33MEFC16X25
Description:
SXW 33μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 220mA 0.630Dia 16.00mm -25°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
400SXW33MEFC16X25
    18 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Series
    SXW
  • Published
    2014
  • Size / Dimension
    0.630Dia 16.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    33μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    220mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    220mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    253mA @ 10kHz
  • Diameter
    16mm
  • Height
    25mm
  • Height Seated (Max)
    1.063 27.00mm