  • 400SXC68MEFC22X25
400SXC68MEFC22X25
advertisement
Manufacturer No:
400SXC68MEFC22X25
HK JDW NO:
683-400SXC68MEFC22X25
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
Description:
SXC 68μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.866Dia 22.00mm -25°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
400SXC68MEFC22X25
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Series
    SXC
  • Size / Dimension
    0.866Dia 22.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    400V
  • Capacitance
    68μF
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current @ Low Frequency
    490mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    563.5mA @ 10kHz
  • Height Seated (Max)
    1.063 27.00mm