  • 400LSG15000MEFC90X234
400LSG15000MEFC90X234
advertisement
Manufacturer No:
400LSG15000MEFC90X234
HK JDW NO:
683-400LSG15000MEFC90X234
Package:
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet:
Description:
LSG 15000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 27.4A 3.543Dia 90.00mm -25°C~105°C Polar 31.3944mm Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
400LSG15000MEFC90X234
    Select All
  • Diameter
    90mm
  • Height
    234mm
  • Height Seated (Max)
    9.764 248.00mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Series
    LSG
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    3.543Dia 90.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    15000μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Lead Pitch
    31.3944mm
  • Lead Spacing
    1.236 31.40mm
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    27.4A