  • 400HXG270MEFC30X30
400HXG270MEFC30X30
advertisement
Manufacturer No:
400HXG270MEFC30X30
HK JDW NO:
683-400HXG270MEFC30X30
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
Description:
HXG 270μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.181Dia 30.00mm -25°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
400HXG270MEFC30X30
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Series
    HXG
  • Size / Dimension
    1.181Dia 30.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    400V
  • Capacitance
    270μF
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Polarization
    Polar
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.01A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.814A @ 10kHz
  • Height Seated (Max)
    1.260 32.00mm