  • 400HFG1500MBN45X70
400HFG1500MBN45X70
advertisement
Manufacturer No:
400HFG1500MBN45X70
HK JDW NO:
683-400HFG1500MBN45X70
Package:
Radial, Can - 4 Lead
Datasheet:
Description:
HFG 1500μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 4.83A 1.772Dia 45.00mm -25°C~105°C Polar 22.5044mm Radial, Can - 4 Lead
Step5Bar-code shipping tag
400HFG1500MBN45X70
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - 4 Lead
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Series
    HFG
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    1.772Dia 45.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    400V
  • Capacitance
    1500μF
  • Lead Pitch
    22.5044mm
  • Lead Spacing
    0.886 22.50mm
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    4.83A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    4.83A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    6.762A @ 10kHz
  • Height Seated (Max)
    2.835 72.00mm