  • 400CXW180MEFR16X50
400CXW180MEFR16X50
advertisement
Manufacturer No:
400CXW180MEFR16X50
HK JDW NO:
683-400CXW180MEFR16X50
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
CXW 180μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.630Dia 16.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
400CXW180MEFR16X50
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    CXW
  • Size / Dimension
    0.630Dia 16.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    400V
  • Capacitance
    180μF
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Polarization
    Polar
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.08A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.62A @ 10kHz
  • Height Seated (Max)
    2.047 52.00mm