  • 400BXW68MEFC16X25
400BXW68MEFC16X25
advertisement
Manufacturer No:
400BXW68MEFC16X25
HK JDW NO:
683-400BXW68MEFC16X25
Description:
BXW 68μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 570mA 0.630Dia 16.00mm -25°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
400BXW68MEFC16X25
  • Factory Lead Time
    32 Weeks
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • Series
    BXW
  • Size / Dimension
    0.630Dia 16.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Capacitance
    68μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lifetime @ Temp
    12000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    570mA
  • Life (Hours)
    10000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    570mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.425A @ 100kHz
  • Diameter
    16mm
  • Height
    25mm
  • Height Seated (Max)
    1.063 27.00mm