  • 400AX8.2M8X16
400AX8.2M8X16
advertisement
Manufacturer No:
400AX8.2M8X16
Manufacturer:
Rubycon
HK JDW NO:
683-400AX8.2M8X16
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
8.2μF Capacitor 20% 85mA 3.5052mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
400AX8.2M8X16
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Tolerance
    20%
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Rated
    400V
  • Capacitance
    8.2μF
  • Lead Pitch
    3.5052mm
  • Ripple Current
    85mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Height Seated (Max)
    18.0086mm