  • 3FL16-350
3FL16-350
advertisement
Manufacturer No:
3FL16-350
HK JDW NO:
773-3FL16-350
Package:
Datasheet:
3FL16-350
Description:
XFRMR LAMINATED 6VA THRU HOLE
Step5Bar-code shipping tag
3FL16-350
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 3FL16-350.
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Weight
    198g
  • Size / Dimension
    47.60mm Lx39.60mm W
    PC Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Laminated Core
  • Additional Feature
    PCB MOUNTABLE
  • Power Rating
    6W
  • Max Power Dissipation
    6W
  • Termination Style
    PC Pin
  • Approval Agency
    UL; CSA
  • Max Output Current
    350mA
  • Current - Output (Max)
    Parallel 700mA Series 350mA
  • Power - Max
    6VA
  • Voltage - Primary
    115V 230V
  • Voltage - Secondary (Full Load)
    Parallel 8V Series 16V
  • Number of Secondary Winding
    1
  • VA Rating
    6 VA
  • Height
    21.6mm
  • Height Seated (Max)
    21.60mm