  • 3FL12-950
3FL12-950
advertisement
Manufacturer No:
3FL12-950
Manufacturer:
Tamura
HK JDW NO:
773-3FL12-950
Package:
Datasheet:
3FL12-950
Description:
XFRMR LAMINATED 12VA THRU HOLE
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
3FL12-950
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 3FL12-950.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Mount
    Flanges, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Number of Pins
    8
  • Weight
    312g
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2007
  • Series
    3FL
  • Size / Dimension
    63.50mm Lx50.80mm W
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Laminated Core
  • Additional Feature
    PCB MOUNTABLE
  • Power Rating
    12W
  • Max Power Dissipation
    12W
  • Termination Style
    PC Pin
  • Approval Agency
    UL; CSA
  • Voltage - Isolation
    1500Vrms
  • Max Output Current
    1.9A
  • Current - Output (Max)
    Parallel 1.9A Series 950mA
  • Power - Max
    12VA
  • Voltage - Primary
    115V 230V
  • Primary Winding(s)
    Dual
  • Center Tap
    No
  • Voltage - Secondary (Full Load)
    Parallel 6.3V Series 12.6V
  • Number of Secondary Winding
    1
  • VA Rating
    12 VA
  • Height
    27.1mm
  • Height Seated (Max)
    27.05mm