  • 398LMB050M2BF
398LMB050M2BF
advertisement
Manufacturer No:
398LMB050M2BF
Manufacturer:
Illinois Capacitor
HK JDW NO:
373-398LMB050M2BF
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
398LMB050M2BF
Description:
LMB 3900μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.866Dia 22.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
398LMB050M2BF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    LMB
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.866Dia 22.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    3900μF
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    148.783mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Polarization
    Polar
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.23A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.788A @ 10kHz
  • Height Seated (Max)
    1.654 42.00mm