  • 383LX681M450B052V
383LX681M450B052V
advertisement
Manufacturer No:
383LX681M450B052V
HK JDW NO:
192-383LX681M450B052V
Package:
Radial, Can - Snap-In - 5 Lead
Datasheet:
383LX681M450B052V
Description:
383LX 680μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.9A 1.969Dia 50.00mm -25°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In - 5 Lead
Step5Bar-code shipping tag
383LX681M450B052V
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In - 5 Lead
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Weight
    136.000005g
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • Series
    383LX
  • Size / Dimension
    1.969Dia 50.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Snap in
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    680μF
  • Voltage - Rated DC
    450V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    244mOhm @ 120Hz
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    1.65952mA
  • Ripple Current
    2.9A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.9A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    4.06A @ 20kHz
  • Diameter
    50mm
  • Height Seated (Max)
    2.047 52.00mm