  • 381LX473M010A032
381LX473M010A032
advertisement
Manufacturer No:
381LX473M010A032
HK JDW NO:
192-381LX473M010A032
Datasheet:
381LX473M010A032
Description:
381LX 47000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 4.2A 1.378Dia 35.00mm -40°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
381LX473M010A032
  • Weight
    56.699046g
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Size / Dimension
    1.378Dia 35.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    47000μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Lead Pitch
    10mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    23mOhm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    2.0567mA
  • Ripple Current
    4.2A
  • Ripple Current @ Low Frequency
    4.2A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    4.8A @ 20kHz
  • Diameter
    35mm
  • Height
    35mm
  • Height Seated (Max)
    1.457 37.00mm