  • 381LX471M250K032
381LX471M250K032
advertisement
Manufacturer No:
381LX471M250K032
HK JDW NO:
192-381LX471M250K032
Datasheet:
381LX471M250K032
Description:
381LX 470μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.4A 1.181Dia 30.00mm -40°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
381LX471M250K032
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Weight
    39.999986g
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    1.181Dia 30.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Capacitance
    470μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Length
    6.3mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    423mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lead Diameter
    1.5 mm
  • Voltage
    250V
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    1.028348mA
  • Ripple Current
    1.4A
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.4A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2A @ 20kHz
  • Custom Capabilities
    PVC Insulated Can
  • Diameter
    30mm
  • Height
    35mm
  • Height Seated (Max)
    1.457 37.00mm