  • 381LX221M400A022
381LX221M400A022
advertisement
Manufacturer No:
381LX221M400A022
HK JDW NO:
192-381LX221M400A022
Datasheet:
381LX221M400A022
Description:
381LX 220μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1A 1.378Dia 35.00mm -25°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In
Quantity:
In Stock : 7657
Step5Bar-code shipping tag
381LX221M400A022
    Select All
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Mount
    Radial, Can - Snap-In
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Weight
    47.999995g
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    1.378Dia 35.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Snap in
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Capacitance
    220μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    904mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.889943mA
  • Ripple Current
    1A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.4A @ 20kHz
  • Custom Capabilities
    PVC Insulated Can
  • Diameter
    35mm
  • Height
    30mm
  • Height Seated (Max)
    1.260 32.00mm