  • 381LX183M050A062
381LX183M050A062
advertisement
Manufacturer No:
381LX183M050A062
HK JDW NO:
192-381LX183M050A062
Datasheet:
381LX183M050A062
Description:
381LX 18000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 5.3A 1.378Dia 35.00mm -40°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
381LX183M050A062
    Select All
  • Mount
    Radial, Can - Snap-In
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Weight
    88.00001g
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    1.378Dia 35.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Snap in
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Capacitance
    18000μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    28mOhm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    2.84605mA
  • Ripple Current
    5.3A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    5.3A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    6A @ 20kHz
  • Diameter
    35mm
  • Height
    63mm
  • Height Seated (Max)
    2.559 65.00mm