  • 381LX152M035H202
381LX152M035H202
advertisement
Manufacturer No:
381LX152M035H202
HK JDW NO:
192-381LX152M035H202
Datasheet:
381LX152M035H202
Description:
381LX 1500μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.1A 0.866Dia 22.00mm -40°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
381LX152M035H202
    Select All
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Mount
    Radial, Can - Snap-In
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Weight
    13.999987g
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.866Dia 22.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Snap in
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Capacitance
    1500μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Terminal Pitch
    10mm
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    287mOhm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.68739mA
  • Ripple Current
    1.1A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.1A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.3A @ 20kHz
  • Diameter
    22mm
  • Height Seated (Max)
    0.866 22.00mm
  • Length
    20mm