  • 381LX101M400A202
381LX101M400A202
advertisement
Manufacturer No:
381LX101M400A202
HK JDW NO:
192-381LX101M400A202
Datasheet:
381LX101M400A202
Description:
381LX 100μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 500mA 1.378Dia 35.00mm -25°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
381LX101M400A202
  • Size / Dimension
    1.378Dia 35.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Snap in
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Capacitance
    100μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1.658Ohm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.6mA
  • Ripple Current
    500mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    500mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    700mA @ 20kHz
  • Custom Capabilities
    PVC Insulated Can
  • Diameter
    35mm
  • Height
    20mm
  • Height Seated (Max)
    0.866 22.00mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Radial, Can - Snap-In
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Weight
    35.000009g
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C