  • 381LX101M315H012
381LX101M315H012
advertisement
Manufacturer No:
381LX101M315H012
HK JDW NO:
192-381LX101M315H012
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
381LX101M315H012
Description:
381LX 100μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.866Dia 22.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
381LX101M315H012
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    381LX
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.866Dia 22.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    315V
  • Capacitance
    100μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1.99Ohm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Polarization
    Polar
  • Ripple Current @ Low Frequency
    700mA @ 120Hz
  • Height Seated (Max)
    1.063 27.00mm