  • 381LR821M200A012
381LR821M200A012
advertisement
Manufacturer No:
381LR821M200A012
HK JDW NO:
192-381LR821M200A012
Datasheet:
381LR821M200A012
Description:
381LR 820μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.63A 1.378Dia 35.00mm -40°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
381LR821M200A012
    Radial, Can - Snap-In
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Weight
    41.999989g
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    1.378Dia 35.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Snap in
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Capacitance
    820μF
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Terminal Pitch
    10mm
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    182mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    1.21491mA
  • Ripple Current
    2.63A
    3000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.63A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.76A @ 20kHz
  • Diameter
    35mm
  • Height Seated (Max)
    0.984 25.00mm
  • Length
    25mm