  • 381LR331M420K452
381LR331M420K452
advertisement
Manufacturer No:
381LR331M420K452
HK JDW NO:
192-381LR331M420K452
Datasheet:
381LR331M420K452
Description:
381LR 330μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.78A 1.181Dia 30.00mm -25°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
381LR331M420K452
  • Height Seated (Max)
    1.850 47.00mm
  • REACH SVHC
    Unknown
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
    Radial, Can - Snap-In
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Weight
    47.999995g
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    1.181Dia 30.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Snap in
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Capacitance
    330μF
  • Voltage - Rated DC
    420V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    402mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    1.11688mA
  • Ripple Current
    1.78A
    3000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.78A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.54A @ 20kHz
  • Diameter
    30mm
  • Height
    45mm