  • 381LQ473M025A052
381LQ473M025A052
advertisement
Manufacturer No:
381LQ473M025A052
HK JDW NO:
192-381LQ473M025A052
Package:
Aluminum
Datasheet:
Description:
47mF Capacitor 20% 6.3A 10mm Aluminum
Step5Bar-code shipping tag
381LQ473M025A052
  • Package / Case
    Aluminum
  • Surface Mount
    NO
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Number of Pins
    2
  • Weight
    73.999995g
  • Tolerance
    20%
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Capacitance
    47mF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Lead Pitch
    10mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    17mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Ripple Current
    6.3A
  • Test Frequency
    120Hz
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Diameter
    35mm
  • Length
    50mm