  • 381LQ391M250J012
381LQ391M250J012
advertisement
Manufacturer No:
381LQ391M250J012
HK JDW NO:
192-381LQ391M250J012
Datasheet:
381LQ391M250J012
Description:
381LQ 390μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.3A 0.984Dia 25.00mm -40°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
381LQ391M250J012
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Mount
  • Weight
    19.999993g
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Published
    2014
  • Size / Dimension
    0.984Dia 25.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    390μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    425mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.93675mA
  • Ripple Current
    1.3A
  • Test Frequency
    120Hz
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.3A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.82A @ 20kHz
  • Diameter
    25mm
  • Height Seated (Max)
    1.063 27.00mm