  • 381LQ181M420H042
381LQ181M420H042
advertisement
Manufacturer No:
381LQ181M420H042
HK JDW NO:
192-381LQ181M420H042
Datasheet:
381LQ181M420H042
Description:
381LQ 180μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.866Dia 22.00mm -25°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
381LQ181M420H042
    Select All
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
    Radial, Can - Snap-In
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Published
    2014
  • Size / Dimension
    0.866Dia 22.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    420V
  • Capacitance
    180μF
  • Terminal Pitch
    10mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1.1Ohm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    420V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.82486mA
  • Ripple Current @ Low Frequency
    900mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.3A @ 20kHz
  • Diameter
    22mm
  • Height Seated (Max)
    1.654 42.00mm
  • Length
    40mm