  • 381LQ152M180K052
381LQ152M180K052
advertisement
Manufacturer No:
381LQ152M180K052
HK JDW NO:
192-381LQ152M180K052
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
381LQ152M180K052
Description:
381LQ 1500μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.181Dia 30.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
381LQ152M180K052
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2014
  • Series
    381LQ
  • Size / Dimension
    1.181Dia 30.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    180V
  • Capacitance
    1500μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    133mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Polarization
    Polar
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.5A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.5A @ 20kHz
  • Height Seated (Max)
    2.047 52.00mm