  • 381EL181M250H022
381EL181M250H022
advertisement
Manufacturer No:
381EL181M250H022
HK JDW NO:
192-381EL181M250H022
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
381EL181M250H022
Description:
381EL 180μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 900mA 0.866Dia 22.00mm -40°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
381EL181M250H022
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Weight
    18.999992g
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    381EL
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.866Dia 22.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Snap in
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    180μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    820mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    7000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.6364mA
  • Ripple Current
    900mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    7000 hours
  • Tan Delta
    0.1
  • Ripple Current @ Low Frequency
    900mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.26A @ 20kHz
  • Diameter
    22mm
  • Height Seated (Max)
    1.181 30.00mm