  • 381EL101M400H032
381EL101M400H032
advertisement
Manufacturer No:
381EL101M400H032
HK JDW NO:
192-381EL101M400H032
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
381EL101M400H032
Description:
381EL 100μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 690mA 0.866Dia 22.00mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
381EL101M400H032
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Weight
    21.999995g
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    381EL
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.866Dia 22.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Snap in
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    100μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1.47Ohm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    7000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.6mA
  • Ripple Current
    690mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    7000 hours
  • Tan Delta
    0.1
  • Ripple Current @ Low Frequency
    690mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    970mA @ 20kHz
  • Diameter
    22mm
  • Height
    35mm
  • Height Seated (Max)
    1.378 35.00mm