  • 380LX820M420H012
380LX820M420H012
advertisement
Manufacturer No:
380LX820M420H012
HK JDW NO:
192-380LX820M420H012
Datasheet:
380LX820M420H012
Description:
380LX 82μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.866Dia 22.00mm -25°C~85°C Polar Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
380LX820M420H012
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    420V
  • Capacitance
    82μF
  • Terminal Pitch
    10mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    2.43Ohm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    420V
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current @ Low Frequency
    800mA @ 120Hz
  • Diameter
    22mm
  • Height Seated (Max)
    1.063 27.00mm
  • Length
    25mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Dielectric Material
    ALUMINUM
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.866Dia 22.00mm
  • Tolerance
    ±20%