  • 380LX562M063J452
380LX562M063J452
advertisement
Manufacturer No:
380LX562M063J452
HK JDW NO:
192-380LX562M063J452
Datasheet:
380LX562M063J452
Description:
380LX 5600μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 5.4A 0.984Dia 25.00mm -40°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
380LX562M063J452
    Select All
  • Mount
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Weight
    35.000009g
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.984Dia 25.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    2
  • Termination
    Snap in
  • Capacitance
    5600μF
  • Voltage - Rated DC
    63V
  • Lead Pitch
    10mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    70mOhm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    1.78191mA
  • Ripple Current
    5.4A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    5.4A @ 120Hz
  • Diameter
    25mm
  • Height
    45mm
  • Height Seated (Max)
    1.850 47.00mm