  • 380LX562M050H042
380LX562M050H042
advertisement
Manufacturer No:
380LX562M050H042
HK JDW NO:
192-380LX562M050H042
Datasheet:
380LX562M050H042
Description:
380LX 5600μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.4A 0.866Dia 22.00mm -40°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
380LX562M050H042
    Select All
  • Mount
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Weight
    23.999998g
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.866Dia 22.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
    2
  • Termination
    Snap in
  • Capacitance
    5600μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Lead Pitch
    10mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    60mOhm
  • Working Voltage
    50V
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    1.58745mA
  • Ripple Current
    3.4A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    3.4A @ 120Hz
  • Diameter
    22mm
  • Height
    40mm
  • Height Seated (Max)
    1.654 42.00mm