  • 380LX331M350A022
380LX331M350A022
advertisement
Manufacturer No:
380LX331M350A022
HK JDW NO:
192-380LX331M350A022
Datasheet:
380LX331M350A022
Description:
380LX 330μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.9A 1.378Dia 35.00mm -25°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
380LX331M350A022
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Weight
    47.999995g
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    1.378Dia 35.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Snap in
  • Capacitance
    330μF
  • Voltage - Rated DC
    350V
  • Terminal Pitch
    10mm
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    500mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    1.01956mA
  • Ripple Current
    1.9A
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.9A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.6A @ 20kHz
  • Diameter
    35mm
  • Height Seated (Max)
    1.260 32.00mm
  • Length
    30mm