  • 380LX272M080K022
380LX272M080K022
advertisement
Manufacturer No:
380LX272M080K022
HK JDW NO:
192-380LX272M080K022
Datasheet:
380LX272M080K022
Description:
380LX 2700μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.8A 1.181Dia 30.00mm -40°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
380LX272M080K022
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Weight
    35.000009g
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    1.181Dia 30.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Snap in
  • Capacitance
    2700μF
  • Voltage - Rated DC
    80V
  • Lead Pitch
    10mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    98mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    1.39427mA
  • Ripple Current
    2.8A
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.8A @ 120Hz
  • Diameter
    30mm
  • Height
    30mm
  • Height Seated (Max)
    1.260 32.00mm