  • 380LX272M080H452
380LX272M080H452
advertisement
Manufacturer No:
380LX272M080H452
HK JDW NO:
192-380LX272M080H452
Datasheet:
380LX272M080H452
Description:
380LX 2700μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.8A 0.866Dia 22.00mm -40°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
380LX272M080H452
    Select All
  • Mount
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Weight
    28.349523g
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.866Dia 22.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    2
  • Termination
    Snap in
  • Capacitance
    2700μF
  • Voltage - Rated DC
    80V
  • Lead Pitch
    10mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    98mOhm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    1.39427mA
  • Ripple Current
    2.8A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.8A @ 120Hz
  • Diameter
    22mm
  • Height
    45mm
  • Height Seated (Max)
    1.850 47.00mm