  • 380LX222M250A062
380LX222M250A062
advertisement
Manufacturer No:
380LX222M250A062
HK JDW NO:
192-380LX222M250A062
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
380LX222M250A062
Description:
380LX 2200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.378Dia 35.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
380LX222M250A062
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    250V
  • Capacitance
    2200μF
  • Terminal Pitch
    10mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    90mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    250V
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    2.22486mA
  • Polarization
    Polar
  • Ripple Current @ Low Frequency
    4.7A @ 120Hz
  • Diameter
    35mm
  • Height Seated (Max)
    2.559 65.00mm
  • Length
    63mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Surface Mount
    NO
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    380LX
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    1.378Dia 35.00mm