  • 380LX181M420H042
380LX181M420H042
advertisement
Manufacturer No:
380LX181M420H042
HK JDW NO:
192-380LX181M420H042
Datasheet:
380LX181M420H042
Description:
380LX 180μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.866Dia 22.00mm -25°C~85°C Polar Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
380LX181M420H042
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.45A @ 120Hz
  • Height Seated (Max)
    1.654 42.00mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.866Dia 22.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    420V
  • Capacitance
    180μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1.11Ohm @ 120Hz